6N2 AUA

Aici ne prezentam "averile". Sau "carutzele" pe 4 roti. Stiti voi, masinile noastre.

6N2 AUA

Postby adrian25 » Sun Jul 13, 2014 5:21 am

Salutare colegi forumisti, hai sa va prezint si polonicul meu:
6n2, 2001, 1.475cp, AUA, 2usi
dotari cam ciudate: climatronic si volan piele pe o masina cheala, fara geamuri si oglinzi electrice, fara inchidere, nici macar motorase in usi :think:
investitii: un rulment presiune, un burduf planetara, clasicul semering la cutie, filtru benzina, curatat clapeta si galeria de admisie; mai urmeaza filtrele si probabil distributia, dar dupa ce o inscriu la sf lunii
de alergat, eu zic ca e in parametri - 130km/h cu a 3-a undeva peste 5000rpm
Image Image Image Image Image
Polo 6n2, 2001, 1.4 16v, AUA / ETD
adrian25
Relanti
Relanti

Re: 6N2 AUA

Postby r1k » Sun Jul 13, 2014 4:53 pm

frumoasa culoarea, niste geamuri fumurii si jante si aia e :D .. nu ti-e frica sa-i dai atat timp cat nu stii cand a fost schimbata distributia ? :D
Polo 6n2 1.4 16V -75HP , AUA
Image
r1k
4th gear
4th gear

Postby Aurelian 6n2 » Mon Jul 14, 2014 5:49 am

Masinile au fost configurate de fostii proprietari atunci cand au fost comandate de la reprezentanta. Fiecare si-a ales optiunile pe care le-a considerat importante, lasandu-le pe celelalte in cea mai simpla varianta. Geamuri electrice e foarte simplu de montat, ori iti iei din dezmembrari tot sistemul electric pt. ele ori iti cumperi un kit universal de geamuri electrice - dar e mai panarama.
Legat de inchiderea centralizata, aceasta se realizeaza cu o pompa pneumatica aflata in portbagaj, iar legaturile la portiere si hayon sunt facute cu furtunase prin care circula aer, la fel ca la golf 3.
Nu o mai tura asa de excesiv ca motoarele astea cu 16 valve chiar daca sunt facute pt turatii un pic mai ridicate, sunt destul de gingase. Lasa-le doar pt. depasiri ca oricum nu faci multe valuri cu un polo. Daca era vreun subaru impreza sau vreun mitsubishi lancer evo mai ziceam , dar asa e cam penibil parerea mea...
Drumuri intinse si drive safe.
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Postby adrian25 » Wed Jul 16, 2014 5:21 pm

trebuie sa o inscriu , apoi ii fac toate schimburile inclusiv distributia, cu toate ca arata binisor, cureaua pe partea fara dinti inca mai are striatii, nu e lucioasa de la role, iar rolele inca au garniturile curate, nu sunt innergrite sau cu urme de unsoare
jante inca nu ii pun, trebuie sa gasesc 2 capace originale ok ca 2 sunt bune, iar folii o sa-i pun, dar nu negre, ceva sa se vada in masina mai de aproape pe spate, si aproape clare pe fata
cu turatia...., ocazional mai curat injectoare si supape, nu e pt alergat ca oricum nu am cu ce, a1-a, a2-a a3-a pana peste 5000 si aia e, de cateva ori pe luna, chiar nu are ce sa pateasca, orice motor (in mintile lui) daca are ungere si racire nu are voie sa crape, mai ales pe benzina :naughty:
drumuri intinse si muti km fara probleme si voua
Polo 6n2, 2001, 1.4 16v, AUA / ETD
adrian25
Relanti
Relanti

Postby Aurelian 6n2 » Wed Jul 16, 2014 7:03 pm

Nu se curata asa injectoarele si supapele nici in cele mai erotice vise ale unor mecanici tembeli intoxicati cu tuica de prune si decarburol.
Cand se schimba distributia se schimba si pompa de apa. Nu te lua dupa aspectul exterior al curelelor si rolelor ca uzura este in textura lor, fiind vorba de microfisuri ale curelei care nu se vad cu ochiul liber, iar despre role prima data se uzeaza rulmentii lor, apoi camasile de teflon cu care sunt acoperite. La fel si cu pompa de apa, prima data crapa rulmentul dupa aia se blocheaza pompa pr-zisa si iti rupe distributia.
Ungere ai daca folosesti uleiul potrivit si daca pompa de ulei este in parametri. Ai verificat asta ?
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Return to Masina mea