Polo 6N 1995 44kW - ajutor!

Aici ne prezentam "averile". Sau "carutzele" pe 4 roti. Stiti voi, masinile noastre.

Polo 6N 1995 44kW - ajutor!

Postby MALDINIvl » Thu Sep 10, 2015 6:30 pm

Buna seara,

Sunt nou pe aici si am vazut acest forum care mi se pare genial si as avea si eu nevoie de ajutorul vostru va rog. :roll:
Sunt posesorul unui Polo 6N din 1995 (noiembrie) motor 1.4, 44kW.
Mentionez ca ceasurile de pe bord "au murit". Au fost putin "negre" intr-un colt si a plecat intre timp accea pata pana a ajuns sa nu se mai vada nimic.
Am tot cautat pe net ceasuri pentru bord dar inca nu mi-a raspuns nimeni. La fel si cu nuca+ burduful. S-au rupt :)
Si as mai avea nevoie de o macara pe partea dreapta pentru ca momentan sunt cu lemnul in usa :).
Si mai am o problema. Am cauciucurile 185/55/14 si vreau sa va spun ca atunci cand iau viraj maxim de pe loc si dau cu spatele se aude un "harscait". Sigur imi ating cauciucurile dar nu inteleg de ce. Care poate fi problema? Rulmentul de viraj a fost schimbat recent. Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi?
Va multumesc si sa aveti o seara placuta!
MALDINIvl
Relanti
Relanti

Re: Polo 6N 1995 44kW - ajutor!

Postby Muselin Milan » Fri Sep 11, 2015 8:06 am

Salut. La ceasurile de bord probabil te referi la ecranele cele mici. Poti schimba doar ecranele sau sa montezi direct alte ceasuri trebuie sa sti ca odata ce montezi alte ceasuri o sa ai kilometri de la ceasurile noi. Daca optezi sa schimbi doar ecranele trebuie sa cumperi ceasurii identice cu ale tale TRW, VDO au niste contacte de cauciuc care se schimba usor. MOTOMETER sunt cositorite pe placa de baza (marca ceasurilor le gasesti pe spatele lor).
Nuca si burduful gasesti si la magazine de piese auto, sau la dezmembrari daca ai noroc.
Rulment de viraj???Te referi la rulmentul de sarcina care este in capul telescopului? Daca masina are servo sar putea la viraj maxim sa se auda pompa servo. Cel mai bine este sa pui pe cineva sa vireze si sa asculti atent de unde vine sunetul.
Iar macara la fel ori magazin ori dezmembrari.
Polo 6n 1996 motor AEX 1,4 benzina 60 PS
Muselin Milan
3rd gear
3rd gear

Return to Masina mea