protocol de comunicare HU->CD-changer

Kbps, PDA, MHz, VPU, X4, i7, DDR3.. chestii din'astea simple, pentru cunoscatori.

protocol de comunicare HU->CD-changer

Postby viggo34567 » Mon Feb 07, 2011 7:27 pm

Ma intreb pe ce HU OEM mai pot folosi un cd-changer emulator care merge cu vwgamma. De exemplu, vwgamma (Blaupunkt) foloseste acelasi protocol de comunicare cu cd-changer-ul ca si skoda cd-symphony(TechniSat/Grundig)?
Urasc Romania!Image Umbla PuDeLii cu covrigu-n coada!Image Multumesc moderatorilor ca ma suporta. Image
1.4 AUD, 2001
Image
Image
viggo34567
2nd gear
2nd gear

Re: protocol de comunicare HU->CD-changer

Postby Allex » Mon Feb 07, 2011 10:09 pm

Da-i un PM lui phatbox - e foarte implicat in subiecte de astfel gen.
Image
Passat B5 2000 / 1.6 ARM 74kW
Allex
5th gear
5th gear

Postby phatbox » Mon Feb 07, 2011 11:41 pm

Raspunsul este DA ( nu mai spune la nimeni ;) )
Singurele diferente in ce priveste cd changerul sunt la audi (conectorul este rotund la capatul catre cd changer, apoi la modelele noi de dupa 2004 se schimba conectorul care vine la CD Player ( din mufa albastra mini iso cu 8 pini in mufa quadlock cu 12 pini, mai apr si mici diferente de protocol dar nimic major)
Sper ca am fost de ajutor.
CD Changerul este considerat deja antichitate ai putea sa iei in consideratie deja o intrare auxiliara pt MP3 sau un player digital.
Oricand apelati pt informatii cu incredere in domeniul casetofoanelor sau cd playerelor de fabrica VAG (am o intreaga biblioteca de documente si fotografii pt ele)
Salutari
phatbox
Relanti
Relanti

Postby viggo34567 » Tue Feb 08, 2011 6:16 pm

Multumesc phatbox.
Initial am vrut sa pun in loc de vwgamma un seat alana (cred ca era Grundig) , dar din pacate nu a functionat cu emulatorul de pe gamma. Varianta ce o am, are (-) si masa semnal pe acelasi pin 18 (AGND), sau (COM). Trebuiesc conectate separat?
Este o diferenta din punct de vedere a semnalului de intrare, intre gamma si symphony? Sunt destui cu symphony+emulator care se plang ca este nevoie de preamplificator, dar eu personal cu gamma nu am simtit nevoia.
Urasc Romania!Image Umbla PuDeLii cu covrigu-n coada!Image Multumesc moderatorilor ca ma suporta. Image
1.4 AUD, 2001
Image
Image
viggo34567
2nd gear
2nd gear

Postby phatbox » Mon Jun 27, 2011 7:14 pm

CU multe luni intarziere, si probabil nerelevant deja, raspun si eu: pot sa spun ca depinde de softul din emulator.
Prima versiune de software care am folosit-o eu nu mergea decat cu Gamma si Beta facute de Blaupunkt si Grundig.
Versiunea software curenta (de fapt sunt doua versiuni), functioneaza cu orice Audi, VW, Seat si Skoda (1999-2009), nu am avut ocazia sa incerc pe cele mai noi 2010 si 2011.
phatbox
Relanti
Relanti

Postby adytzulacc » Wed Sep 24, 2014 12:18 pm

Salutare.
Sunt un posesor de Skoda Octavia 1 cu Radio-CD Symphony si as vrea sa-l conectez la telefon.
Am cautat pe net despre cum arata protocolul de comunicatie pentru CD Changer pentru acest Symphony dar nu am gasit nimic clar.
Mai sus se spune ca este identic cu cel de la Blaupunkt. Si pentru Blaupunkt am gasit:
http://www.bodikrumlov.net/Schemata/cd% ... otocol.pdf

Sunt pe calea cea buna cu cautarile? :)

Multumesc anticipat de raspuns.

Adi
Do the right thing right the first time
adytzulacc
Relanti
Relanti

Return to IT & Gadgets - pentru pasionati si maniaci