Comparatie motorizari

Un sfat util (de dat sau primit)? Dileme sau noutati legislative? Incearca aici..

Comparatie motorizari

Postby LiquidTW » Wed Mar 30, 2011 10:00 am

Buna ziua tuturor ! As dori sa achizitionez un vw polo 6n din 96-97, insa sunt indecis de motorizare. 1.2, 1.4, 1.6. As dorii ca cei care au aceste tip-uri de motoare sa ma ajute cu niste detalii, respectiv : Intretinerea motoarelor, consumul lor urban - extraurban si puterea lor. Mi-ar prinde bine orice reply in legatura cu acest post.
Va multumesc anticipat tuturor ;;)
LiquidTW
Relanti
Relanti

Re: Comparatie motorizari

Postby Allex » Wed Mar 30, 2011 2:51 pm

Eu te sfatuiesc urmatoarele:

1. Lista de motoare o gasesti mai complet aici.
2. Despre consum, iti pot da 2 surse: topicul nostru de consum de aici sau SpritMonitor.de in care sigur vei gasi info despre consumuri la modele 6N pentru mai toate motorizarile si o sa poti sa faci extrapolari de genul "daca pe SpritMonitor.de, un 6N 1.4 are consum de x% si un 6N 1.6 are consum de y%, diferenta dintre ele fiind de z% atunci, la media consumurilor indicate de prietenii mei de pe vwpolo.ro cu motor de 1.4, aplic coeficientul de z% si aflu ce consum ar avea 1.6" - asta in ideea in care gasesti putine info de consum de la 1.6. Ideea e ca multe consumuri din SpritMonitor sunt inregistrate in tari normale, in care masina mai mult merge decat sta, nu ca la noi in Bucuresti spre exemplu.
3. Despre intretinere.. ai de sapat prin forum, sigur gasesti valori de costuri

Daca ar fi dupa mine, as cauta un 1.4 100CP, 1.4 60CP sau 1.6 75CP. Alternativ, consum mic si fiabilitate mare (dar si destul de lent), SDI-ul (diesel aspirat).
Image
Passat B5 2000 / 1.6 ARM 74kW
Allex
5th gear
5th gear

Return to Sfaturi utile / Legislatie