ACCIDENTE SI EVENIMENTE RUTIERE

Un sfat util (de dat sau primit)? Dileme sau noutati legislative? Incearca aici..

ACCIDENTE SI EVENIMENTE RUTIERE

Postby POLOWOX » Wed Nov 25, 2009 10:13 pm

Se pare ca ar cam trebui sa avem o sectiune pe aceasta tema si eventual o consiliere...!!!
Accidente rutiere, evenimente rutiere, procese verbale, unde ne adresam si cum...!!!
Sper ca am deschis si postat unde trebuie...confirmati...!!!...eventual mutam... :)
POLOWOX
3rd gear
3rd gear

Re: ACCIDENTE SI EVENIMENTE RUTIERE

Postby Polo_FAN » Thu Nov 26, 2009 5:59 am

Din proprie experienta va spun sa aveti mare atentie prin parcarile de orice fel (Metro, Carefour, Kaufland, etc). Nu stiu de ce, dar multi cred ca in parcare fiecare merge dupa propriile legi, fara sa fie atenti deloc, ca si cum ar fi singuri in toata parcarea.
Renault Symbol Fidji, 1,4l, 75 HP, Bej Angora
Ex-Polo 6N2, 1.0 MPI (ALD), 50 HP, LC9Z - Black Magic Pearl
Polo_FAN
3rd gear
3rd gear

Postby POLOWOX » Tue Dec 01, 2009 10:16 pm

Am observat si eu ...ca in zona moldovei sunt alte reguli de circulatie...
Viteza de circulatie in afara localitatii este de ...cat e scris pe bord la maxim... 200...250 km/h :!:
Viteza de circulatie in localitati este ...cat se poate de mica ...chiar daca ai voie cu 50...60...70

E85 drum national (cunoscut si sub drumul mortii) construit cu o banda de mers si o banda de rezerva, si cu marcaj pentru depasire.
Nu intrebati de ce banda de rezerva este asa de ingusta din constructie. ... :o
Banda de rezerva are latimea de o jumate de banda si este confundata cu banda 1... :shock:
Atentie ...pe banda de rezerva nu ai voie sa circuli.
In cazul in care vrei sa circuli regulamentar pe banda 1 (nu pe banda de rezerva) cu viteza legala de 100 - 110 km/h in afara localitatii esti flashuit la greu si claxonat de catre cocalarii soselelor. :think:
Acei regi ai soselelor nu stiu sa efectueze manevra de depasire...ei se cred cu coloana oficiala sau cu salvarea...toti trebuie sa iasa de pe sosea, eventual sa se si opreasca cand trec ei pe acolo. :think:
Nu mai zic...cum se circula prin parcarile de la hiper market sau cum se parcheaza pe acolo. :think:
POLOWOX
3rd gear
3rd gear

Postby Tzoli » Fri Dec 04, 2009 1:05 pm

Legat de acea banda de rezerva eu va spun cum am vazut circulatia in Suedia in cazul acelor drumuri care au la fel acea banda de rezerva. La apropierea unui autovehicul care dorea sa depaseasca autovehiculul din fata se produceau urmatoarele faze :
- autovehiculul din spate facea semn 'stanga' pentru depasire;
- autovehiculu din fata facea semn 'dreapta' pentru ca a observat intentia de depasire si se incadra pe o parte a benzii de rezerva, pentru a facilita depasirea;
- autovehiculul din spate efectua depasirea mult mai usor, fara a periclita siguranta circulatiei;
- dupa ce a fost depasit, autovehiculul, revenea pe banda normala.
Zic eu ca este ceva ce tine de civilizatie.
VW Polo 6N2, 1.4 PDTDI Motor AMF, 75 CP
Consum Image
Tzoli
Relanti
Relanti

Postby zakimaci » Fri Dec 04, 2009 2:41 pm

Nota 10!
Image
zakimaci
5th gear
5th gear

Postby LordOfLie » Mon Dec 14, 2009 10:39 pm

Tzoli wrote:Legat de acea banda de rezerva eu va spun cum am vazut circulatia in Suedia in cazul acelor drumuri care au la fel acea banda de rezerva. La apropierea unui autovehicul care dorea sa depaseasca autovehiculul din fata se produceau urmatoarele faze :
- autovehiculul din spate facea semn 'stanga' pentru depasire;
- autovehiculu din fata facea semn 'dreapta' pentru ca a observat intentia de depasire si se incadra pe o parte a benzii de rezerva, pentru a facilita depasirea;
- autovehiculul din spate efectua depasirea mult mai usor, fara a periclita siguranta circulatiei;
- dupa ce a fost depasit, autovehiculul, revenea pe banda normala.
Zic eu ca este ceva ce tine de civilizatie.

chestia asta am vazut-o pe langa hamburg in germania dar era reglementata de un indicator care itzi permitea sa calci banda mai ingusta... care de altfel mai era folosita si de biciclisti....
VW Passat Variant,1.9 TDI, AVF, 2002
LordOfLie
1st gear
1st gear

Accident auto !!!!!!!!!!!!!!

Postby gabi_law » Thu Dec 27, 2012 4:23 pm

Am avut de curand accident auto si fata masinii s-a cam botit.S-au stricat: bara, contrabara, LONJEROANE STRANBATE, aripa, grilaj fata, radiatoare si ventilator.Intrebare: Mai merita sa insist pentru reparatii sau sa insist pentru o dauna totala ? ACCIDENTUL NU S-A PRODUS DIN ESTE VINA MEA
gabi_law
Relanti
Relanti

Re: Accident auto !!!!!!!!!!!!!!

Postby Allex » Thu Dec 27, 2012 11:28 pm

In afara de lonjeroane straMbate, restul sunt din categoria "consumabile". Fara poze (si nici asa), e cam greu sa apreciezi daca mai merita reparatia sau nu - probabil devizul total te va ajuta. Airbagurile sunt ok?
Image
Passat B5 2000 / 1.6 ARM 74kW
Allex
5th gear
5th gear

Postby scorpion » Fri Dec 28, 2012 7:37 am

daca nu ii miscat si motorul de la loc ai putea so repari tot ce ai scris ca iti trebuie costa undeva 2000 lei daca o repari tu personal
Polo 6N2 1.4 8V MPI AUD 60 HP
AB-89-STF
scorpion
4th gear
4th gear

Postby gabi_law » Fri Dec 28, 2012 4:09 pm

Multumesc pentru sfaturi.Doar capetele de lojeroane sunt strambe si nu pot s-a repar singur intrucat se repara pe asigurarea altei persoane si trebuie sa apelez la un service autorizat.Pe banc mai reusesc astia s-a mi-o alinieze, la nivel (lonjeroanele sunt problema ) ?
gabi_law
Relanti
Relanti

Postby scorpion » Fri Dec 28, 2012 4:43 pm

nui problema
AB-89-STF
scorpion
4th gear
4th gear

Postby gabi_law » Sun Dec 30, 2012 7:52 pm

Multumesc,inca o data. Nu vreau sa renunt la ea pentru ca este prima mea masina si tin la ea .
gabi_law
Relanti
Relanti

Postby scorpion » Mon Dec 31, 2012 12:18 pm

pai oricum nu trebuie sa-ti faci probleme daca se repara pe asigurare, si nu era mult nici daca trebuia sa o repari singur cum am facut eu :(
AB-89-STF
scorpion
4th gear
4th gear

Postby polospc » Sat Jan 05, 2013 1:55 pm

Eu te sfatuiesc sa ceri mai bine dauna totala si sa vezi cati bani iti trebuie sa o faci tu cum trebuie ca asigurarea nu tio face prea stralucit. Sau daca ai bani sa iti faci tu masina si dupaia cu chitantele sa te duci la asigurare si sati dea bani!!!!!!!!!!!
vw polo 6n2 1.0 mpi 37kw
id:portoklaclub
polospc
Relanti
Relanti

Postby gabizxc » Mon Jan 07, 2013 11:03 am

Salut,

Am avut si eu un accident cu Polo-ul meu, e din vina mea si nu am CASCO la ea. Ma puteti sfatui cu privire la service? As avea nevoie de un service unde pot sa las masina fara sa umble in ea, sa ia piese de la ea si sa le inlocuiasca cu altele mai uzate. Deasemenea trebuie sa fie un service care accespta si piese de la dezmembrari intrucat nu imi permit sa o repar cu toate piesele noi sau intr-o reprezentanta VW.
gabizxc
Relanti
Relanti

Postby r1k » Mon Jan 07, 2013 2:13 pm

o tii in parcare, cand ai cumparat tot ce ai nevoie de schimbat la ea te duci la un mecanic si poate intr'o zi ( stai cu el ) te rezolva .
Polo 6n2 1.4 16V -75HP , AUA
Image
r1k
4th gear
4th gear

Postby gabi_law » Fri Jan 11, 2013 6:58 am

Dupa o "nastere" grea de piese de luni incep lucrarile la ea.Ma duc sa vad daca ma pot intelege cu cineva( in pur stil romanesc=cash )pentru urgentare lucrari.Oricum le-am promis ca dac isi bat joc ma judec si cu ei asa cum am mai avut si alte dosare cu firme de asigurari. Asa ca ei aleg .....eu am rabdare dar daca nu mai am.......va fi rau.Oricum sper sa iaza bine.Va tin la curent.Poate pun si ceva poze, "post-operatorii".
gabi_law
Relanti
Relanti

Postby gabi_law » Tue Jan 29, 2013 8:06 pm

Reparatiile merg pe drumul cel bun si sper sa nu fie probleme suplimentare.
gabi_law
Relanti
Relanti

Postby polospc » Sat Feb 02, 2013 4:30 pm

Sa speram ca asa va fii ,mult noroc !!!!!
vw polo 6n2 1.0 mpi 37kw
id:portoklaclub
polospc
Relanti
Relanti

Postby gabi_law » Tue Feb 05, 2013 4:22 am

Masinuta mea este GATA.A costat un pic mai mult decat ma steptam dar....nu am platit eu.Speram sa nu mai avem probleme de acest gen.Am avut masina in sevice mai mult de o luna.Suma totala 7.000 lei.Poate si pentru ca este vorba de asigurare.
gabi_law
Relanti
Relanti

Return to Sfaturi utile / Legislatie