polo euro 4 la vreo 2500-3500 euro merita cumparat?!?

Un sfat util (de dat sau primit)? Dileme sau noutati legislative? Incearca aici..

polo euro 4 la vreo 2500-3500 euro merita cumparat?!?

Postby miha » Mon Nov 07, 2011 7:03 pm

Buna seara. Sunt noua pe aici si va rog frumos sa ma ajutati cu sfaturi. Am condus mai multe masini dar personal nu am avut nici una. As vrea sa imi iau cat de curand o masinuta, dar nu cu orice risc...
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi: cat consuma, cat sunt de scumpe piesele fata de Fabia,etc. cam cat sa ma astept sa investesc in reparatii anual...
Imi place mult de tot firma VW si la banii astia ma gandeam la un polo de dupa 2000, euro 4 adusa din germania, sau de genul... Multumesc!
miha
Relanti
Relanti

Re: polo euro 4 la vreo 2500-3500 euro merita cumparat?!?

Postby johnnica » Tue Nov 29, 2011 7:08 pm

Salut! Vad ca nimeni nu ti-a raspuns inca ... exact acelasi lucru vreau si eu sa stiu. Sunt incepator, abia mi-am luat permis si am un buget foarte limitat (maxim 2000 euro) cu care doresc sa cumpar un vw polo. Imi poate da cineva niste sfaturi? [ cam ce an sa fie, cati km maxim sa aiba, consum, daca sunt piesele scumpe, la ce trebuie sa ma uit cand o vad, etc.] ?? Daca se gaseste cineva sa raspunda ar fi fain. multumesc :)
johnnica
Relanti
Relanti

Postby Aurelian 6n2 » Wed Nov 30, 2011 8:24 am

Pai problema nu e chiar asa de simpla, deoarece e vorba de gusturi, preferinte, utilizare, etc.
Adica daca vreti o masina pt familie sau pt. 1-2 persoane, drumuri lungi sau scurte, masina de plimbat ocazional prin oras sau alte chestii dintr-astea la care mai adaugam optiunile de care avem nevoie si asa mai departe.
De exemplu prin zona Iasi-ului am vazut polo 6n2 1.4 16v in 4 usi cu instalatie pe gaz auxiliara si skoda fabia kombi tot 1.4 16v (de aia lunga) amandoua superbe si cu toate optiunile dar cu numere zoll ambele cu acelasi pret de 3500 euro. Acum fiecare alege ce crede ca-i este necesar in viata de zi cu zi.
Cumpararea unei masini trebuie facuta cu mare atentie, rabdare si neaparat alaturi de parerea unuia sau mai multor profesionisti/meseriasi in mecanica auto.
Bafta la cautari si scotociri prin targurile auto de la noi si nu numai.
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Postby johnnica » Wed Nov 30, 2011 9:16 am

Si eu mis tot din Iasi. Imi poti recomanda un mecanic bun sau ceva? Cunosc pe cineva care aduce din germania masini la comanda. E safe sa cumpar de la persoane de genul asta, sau sa caut in continuare de prin tara? Vreau masina sa merg prin oras cel mai mult, si doar pentru mine. Voi face si drumuri mai lungi desigur dar in principal o vreau sa ma plimb prin oras (in fiecare zi am treaba). Toti prietenii mi-au recomandat vw polo, si de aceea caut acest tip de masina. Astept alte sfaturi legat de ce am intrebat mai sus, multumesc.
johnnica
Relanti
Relanti

Postby Aurelian 6n2 » Wed Nov 30, 2011 9:38 am

Meseriasul respectiv ar trebui sa fie dispus sa mearga cu tine la fiecare masina pe care vrei sa o vezi/probezi, sa aiba un tester pt diagnoza la el, adica sa fie cineva cunoscut/amic care sa te serveasca de fiecare data.
Dpdv mecanic nu prea ai ce sa reprosezi la masinile aduse recent din afara (comparativ cu cele de pe la noi) cu exceptia faptului ca este obligatoriu sa-i schimbi distributie, ulei, filtre, etc ca sa ai siguranta ca pleci cu ea de la zero.
Daca te hotarasti la o masina pe care vrei sa o cumperi, te pot ajuta eu cu diagnoza, iar ca si mecanici nu am pe cineva expres ca sa-ti recomand (nu cred ca se deplaseaza prea des ca-s cam ocupati) dar stiu vreo doua service-uri mai acatarii la care poti merge cu ea ca sa o cauti la "oo".
Bafta.
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Return to Sfaturi utile / Legislatie