Probleme catalizator?

Un sfat util (de dat sau primit)? Dileme sau noutati legislative? Incearca aici..

Probleme catalizator?

Postby strackker » Sun May 26, 2013 2:20 am

Va salut...nu demult am achizitionat si eu un polo 1.4 din 2001..prima masina.Este o problema totusi,de fiecare data dupa ce opresc motorul se aude ceva foarte tare cum se raceste...ca si cum ar picura ceva...si azi dimineata mi s-a aprins beculetul cu check...aveti vreo parere ceva?ce s-a intamplat?
strackker
Relanti
Relanti

Re: Probleme catalizator?

Postby strackker » Mon May 27, 2013 5:23 pm

dintre toti maniacii de polo,nu imi raspunde nimeni ?
strackker
Relanti
Relanti

Postby scorpion » Mon May 27, 2013 5:44 pm

normal ca nu raspunde nimeni ca nu se stie concret de la ce sa aprins, fa o diagnoza sa aflii care ii problema: sonda lambda; egr valve; fuel mixture; ignition timing.... pot fi multe
Polo 6N2 1.4 8V MPI AUD 60 HP
AB-89-STF
scorpion
4th gear
4th gear

Postby mohikan » Thu Apr 10, 2014 8:55 am

apropo daca titlul este probleme catalizator. am un client care este director de vanzari la hyundai mures. el ma sfatuit sa cumpar un i30 1,6crdi( nu are volanta dublaca ceilalti dieselari) ca e modern fiabil etc. Am ridicat problema filtrului de particule(are in dotare sasatisfaca ca diesel norma euro 4 euro 5) care daca se duce nou nouti e 5500-6000ron. El mio zis ca exista solutie: ori aduci din afara ori cumperi de reprezentanta la atelierul lor se scoate din una doua acest filtru si inlucuieste cu o rezistanta si pene o teava in locul lui poluarea scade la euro2 euro 3 iar la urmatoarea ITP pune inapoi filtrul 30 min panasa treaca inspectia dupa care iarasio scoate.
mohikan
2nd gear
2nd gear

Return to Sfaturi utile / Legislatie