Sfat pt tristi posesori de polo cu dauna totala

Un sfat util (de dat sau primit)? Dileme sau noutati legislative? Incearca aici..

Sfat pt tristi posesori de polo cu dauna totala

Postby undertrilogy » Tue Oct 01, 2013 9:10 am

Salut,

Sunt posesorul unui vw polo 6n2 , tip motor: Aqq 74kw , din anul 2000 :|
O masina la care tin foarte mult si care m-a ajutat mereu la greu :mrgreen:

De curand am fost inplicat intr-un accident pe care nu il doresc nimanui din care eu sunt
cel mai pagubit . Am fost facut sandviș intre trei masini , un inconstient m-a lovit din spate
cu o autoutilitara de vreo 6-7 tone si incarcat cu marfa, proiectandu-ma in alte doua autovehicule din fata mea .
Masina a iesit dauna totala, dupa ce m-am certat cu asiguratorul mai multe zile obligandu-ma sa repar masina la serviceul
mentionat de ei ( unii care indoiau tabla pe genunchi). Am facut un deviz la vw cu costul reparatiei care a depasit suma de
300 mill (30000RON ) .
Sunt sigur ca asiguratorul o sa imi estimeze valoarea masinii la o suma derizorie pt ca nu sunt singurul patit de la ASTRA asigurari.
Am un prieten cu un BMW , care a fost despagubit cu 54mil , valoarea masinii second-hand fiind de peste 3000 euro , si am mai citit
de multi altii .
Ce vreau eu .... si probabil multi altii !
Are cineva idee de pretul masinilor platit in anul 2000 .pt ca in functie de: Pretul platit pe masina noua + Varsta masinii + KM parcursi
se face un calcul razultand valoarea despagubirii
In cazul meu din suma platita me masina noua se scade 75% reprezentand uzura masinii .
Daca ma poate ajuta cineva .

P.S Masina se poate face cu o suma mult mai mica si nu o sa renunt la ea , partea spate este facuta praf si o sa o fac cu ajutorul vostru si al dezmenbrarilor
eu estimez costul reparatiilor undeva la 40 mil .O sa revin si cu poze ,dar in calitate de pagubit dece sa nu profit ,toata masina trebuie vopsita in primul rand ... si la reprezentanta au cerut 110 mil numai pt asta :) :dance:

volkswagen polo 6n2 ,Cod Motor AQQ,74kw, serie sasiu :WVWZZZ6NZYD000262,
din anul 2000.
undertrilogy
Relanti
Relanti

Re: Sfat pt tristi posesori de polo cu dauna totala

Postby Aurelian 6n2 » Tue Oct 01, 2013 12:20 pm

Aceste preturi de catalog le au tocmai cei de la asigurari si reprezentanta. Stiu asta deoarece am vrut sa-mi fac CASCO dar m-am lasat pagubas deoarece era mai scump decat la o masina noua. Mi-au zis ca pretul de catalog in anul 2001 pt masina din semnatura era undeva in jurul sumei de 8000 euro, avand in vedere ca s-au chinuit sa transforme pretul din marci germane si sa-l actualizeze la zi.
Daca ai lonjeroane si stalpi indoiti nu mai scoti masina din aia sau cel putin nu ceva care sa ofere siguranta atat celor din masina cat si celor din afara ei.
Vinde-o dezmembrata daca mai ai ce alege din ea, plus banii de la asigurare si-ti iei alt polo identic avand in vedere ce mult a scazut piata auto.
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Postby r1k » Tue Oct 01, 2013 3:24 pm

sincer imi pare rau pt situatia in care te aflii...doar ca sunt curios cat ai sa primesti
Polo 6n2 1.4 16V -75HP , AUA
Image
r1k
4th gear
4th gear

Postby undertrilogy » Tue Oct 01, 2013 8:49 pm

Am solicitat la reprezentanta din Pitesti , Bucuresti si Germania preturile practicate pt vw polo 6n2 in anul 2000 .
Dupa cca 2 ore cei de la Bucuresti mi-au raspuns si trebuie sa platesc 450 lei pentru emiterea unei astfel de cereri .
Sa vedem cum ma inteleg maine cu agentul astra si daca iese rau o sa platesc 450 pt documentul de la vw .Sa vedem la
cat estimeaza Astra cat imi revine mie .Sper din tot sufletul sa nu o patesc si eu ca altii .
Am Haionul ,aripile din spate si fusta sasiului rau indoite la masina , puntea spate nu a fost afectata .
Capota , far spart , stopurile sparte , usile au fost deplasate aproximativ 2-3 mm si necesita si revopsire , pavilionul foarte putin indorit
vorbim de mm , stalpii nu au nimic si vopsire necesita toata . Deocamdata nu siu ce dracu ma fac cu masina ... apropo , eu inca circul cu ea
deci rau nu este ... se aude ceva in spate din cauza protectiei la una din rotile de pe spate .
De 2 zile ploua la Pitesti si nu am avut cand sa pun poze , dar sper sa reusesc sa pun cateva aici .

Daca primesc preturile pentru vw polo 6n2 practicate in anul 2000 o sa le pun si aici ,doamne fereste...cine sie care m-ai are probleme

O zi buna !
Multumesc pt sprijin
undertrilogy
Relanti
Relanti

Postby undertrilogy » Thu Oct 10, 2013 2:59 pm

Dupa multe zile de chin in care am cautat si un avocat pt a ma reprezenta in caz ca conditiile mele nu sunt respectate
am reusit sa stabilesc suma despagubita cu reprezentantul Astra asigurarii :D
In prima zi mia evaluat-o la 54 milioane :lol:
In a doua zi suma despagubita a fost de 77 milioane :!: 85% uzura autovehiculului
A treia zi i-am prezentat reprezentantului Ordinul CSA pt despagubirea asiguratilor unde eu ma incadram la Art. 50 ,care spune ca :
Din valoarea platita de nou pe autovehicul se scade uzura masinii . Uzura masini se calculeaza in cazul meu in functie de media km parcursii
anual si vechimea autovehiculului , bun....pt o uzura medie la o masina de peste zece ani este de 15.000 de km pe an = 75% din valoare reprezinta uzura,
pt fiecare 1000 de km in plus sau in minus se aduce o corectie de 0,5% plus sau minus la procentul de uzura al autovehiculului ...media mea este de 9200 km/an
adica= 72,5% Uzura in timp
Polo meu a costat 15300 Euro in anul 2000 de aici rezulta calculul
15300-72,5%=4207
din suma se scade epava cu care ramai (maxim 25%)
4207-25%=3155Euro
Suma cu care legal eu trebuia sa fiu despagubit .Ca sa fie bine pt ambele parti am stabilit sa imi scada 75% uzura in timp din autovehicul si
12900 RON este suma pt care astazi am batut palma cu Reprezentantul ASTRA

Masina mea VW Polo 6n2 ,
Tip Motor :AQQ
Capacitate motor 1390 cm
Putere motor 74Kw , 101 CP
Are Climatronic ,
Are 5 usi ,
Are geamurile electrice
Si altele .....
Valoarea lui a fost de 15300 Euro

Deci mare atentie la drepturile voastre !
undertrilogy
Relanti
Relanti

Postby undertrilogy » Thu Oct 10, 2013 3:09 pm

Habar nu am ce sa fac cu masina deocamdata , dar sper sa nu am parti vitale afectate si sper sa o repar ...
masina nu a fost demontata . O sa revin cu poze cand o dupa ce primesc despagubirea :pray:
undertrilogy
Relanti
Relanti

Postby undertrilogy » Sat Oct 12, 2013 6:15 am

undertrilogy
Relanti
Relanti

Postby undertrilogy » Sat Feb 15, 2014 11:49 pm

Am incheiat toata povestea ;) :D ,Asiguratorul a fost nevoit sa imi plateasca cat am solicitat ( 133 milioane, :roll: )....pe 12-13 Decembrie si de atunci am stat cu masina la reparat. Vopsit total , piesele din dezmembrari , tras si indreptat tot . Am iesit foarte bine 32 milioane vopsit total si indreptat , si undeva la 17 milioane piese din dezmembrari .bine ca nu a avut parti vitale afectate , mai trebuie lucrat putin la haion si trebuie neaparat sa reconditionez gentile si sa spal tapiteria :P
Ma durea sufletul cand ma gandesc ca am dat aproate 15 mil pe discuri si placute de frana , bagasem peste 30 de milioane in motor....si destul de multe altele .Nu a fost facuta sa o vand :? Trage bine, are 100 Cai ...si pt consum mai trebuie sa repar si sonda lambda

Ganditiva ca jegosi de la Astra au evaluat-o la 54 milioane dauna totala si ca legal mie mi se cuveneau 3155 Euro , ganditiva si ca am obtinut 133 milioane . ( ganditiva ca Euroins se cearta de atata timp cu toti pagubitii si inca emit polite de asigurare la jumatate de pret comparativ cu restul )
Nu am deschis Topic ca sa ma dau mare si nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu cu astia . Multumesc lui Dumnezeu ca nu am patit nimic pt ca
O sa ii fac ceva poze si o sa le pun cat de curand :dance:
Daca Topicul nu este in ramura potrivita si un administrator il poate muta as fi recunoscator :ugeek:
undertrilogy
Relanti
Relanti

Postby Aurelian 6n2 » Sun Feb 16, 2014 12:54 pm

Pai si cum a fost nevoit, prin ce mijloace l-ai constrans si cum de s-a rezolvat dosarul asa de repde ?
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Postby undertrilogy » Sun Feb 16, 2014 3:35 pm

Am printat ordinul CSA 2011 de pe net care spune cum trebuie sa fim despagubiti in caz de dauna si
care sunt procedurile si i-am dat de inteles ca sunt sustinut de un avocat . Agentul te trateaza smechereste de la inceput aici , trebuie sa il
descurajezi putin :)) :D :lol: Am avut si foarte mult noroc si am si disperat putin . Tu nu sti ce reactie are propietarul unui Polo atunci cand este luat la misto :mrgreen: :lol:
Imediat pun si pozele Aurelian
undertrilogy
Relanti
Relanti

Postby undertrilogy » Sun Feb 16, 2014 3:52 pm

Image Image
Image
Image

:D Nu este ca din Uzina , dar pt cum si ce sa intamplat pt. mine este minunat . Deocamdata nu arata si nu este perfect , dar lucrez la asta
Daca ati vedeao in realitate sa stiti ca are o culoare foarte frumoasa , lacul a fost pe calculator si vopseaua la cutie
( 8 mil = 2l Vopsea , lac , filler , chit ...toate materialele ) A fost facuta la cuptor si demontata total , dar nu in service
undertrilogy
Relanti
Relanti

Postby BEBE » Sun Feb 16, 2014 6:19 pm

15 milioane discuri si placute ..sunt de aur ? 2 discuri ate sunt 130 ron :lol: te ard astia nu stii p
e ce lume esti frate
Polo 1, 4 AUD 44Kw
BEBE
Relanti
Relanti

Postby undertrilogy » Sun Feb 16, 2014 7:41 pm

Am 4 discuri ...nu 2 (sunt si de 5milioane bucata pt codul meu de motor AQQ :D :)
Da , este exagerat pretul pt ca pe alea le-am facut in service si au mai fost si bucsi punte spate si alte nimicuri de schimbat atunci ,
dar sunt discuri mult mai scumpe de atat ''Otto ZIMMERMANN ,Brembo ,Ate '' :shock: ,sa intamplat ca atunci cand am pus discurile ,placutele si alte piesulici sa fiu si in banii si avend problema cu franele inainte am zis sa investesc in ceva mult mai bun :pray:
undertrilogy
Relanti
Relanti

Postby BEBE » Mon Feb 17, 2014 9:20 am

Daca ai discuri ventilate se merita :P .Eu am schmbat discuri pe fata , placute fata, kit bolturi etrier fata total 250ron.MONTATE DE MINE.
Polo 1, 4 AUD 44Kw
BEBE
Relanti
Relanti

Postby undertrilogy » Mon Feb 17, 2014 11:20 am

Da , am zis ca la discuri sa se merite si nu le-am montat eu acasa ca nu am scule ok , dar cred ca o sa investesc in ceva puterinc pt ca astia de la service te
omoara cu prostia si cu preturile lor colosale :shock: :shock: 2 milioane manopera schimbare bucsi punte spate si a durat fix 30 minute si bucsile au costat 30 lei :)
undertrilogy
Relanti
Relanti

Postby claudiu 75 » Sat Aug 23, 2014 8:43 am

Ma aflu intr-o situatie asemanatoare cu cea din topic, polo 6N2 din 2001, avariat destul de grav in spate. Rog pe cei care au trait pe pielea lor asa ceva, sa scrie ce demersuri au facut pentru aflarea valorii initiale a masinii, eventual si exemple de pret. Va multumesc din suflet!
6N2, 1,4 MPI, AUD, 2001
CEA MAI BUNA MASINA, ESTE CEA PE CARE O AI... ;)
claudiu 75
Relanti
Relanti

Return to Sfaturi utile / Legislatie