INDISCIPLINA IN TRAFIC

Un sfat util (de dat sau primit)? Dileme sau noutati legislative? Incearca aici..

INDISCIPLINA IN TRAFIC

Postby POLOWOX » Wed Jan 20, 2010 10:26 pm

INDISCIPLINA IN TRAFIC

Se pare ca in Romania indisciplina in trafic a devenit o metoda generalizata...

Care sunt cei mai indisciplinati soferi in trafic, de ce sunt asa si cum putem sa scapam de ei pana cand natura face selectia...???
POLOWOX
3rd gear
3rd gear

Re: INDISCIPLINA IN TRAFIC

Postby zakimaci » Thu Jan 21, 2010 6:21 am

Nu putem scapa .... cel mai simplu este sa nu ii bagam in seama si sa ii lasam sa plece, pana nu te implica si pe tine.
Image
zakimaci
5th gear
5th gear

Postby POLOWOX » Thu Jan 21, 2010 8:49 pm

Io anul asta chiar am de gand sa nu ii mai iert pe astia indisciplinati in trafic... :) :) :)
Le maresc cotizatia la asigurare (poate nu le mai da dreptul la conducere ) plus ceva amenzi plus ceva permise retinute vreo 3 luni ... :) :) :)

Daca vrei sa circuli in siguranta evita taxiul in Bucuresti !!!
Aveti idee care sunt conditiile de a deveni taximetrist....si a avea atestat pt conducere Taxi...???

Daca cititi regulamentul ARR o sa renuntati urgent la serviciile de Taxi... :shock: :shock: :shock:
POLOWOX
3rd gear
3rd gear

Postby hhhrobi » Fri Jan 22, 2010 7:27 am

Ar merita sa iti iei o rabla si sa intrii in ei!
VW Polo 6N2, Motor AUA, 75 CP
hhhrobi
5th gear
5th gear

Postby POLOWOX » Fri Jan 22, 2010 4:25 pm

Am o julitura pe bara fata dreapta ...asa am gasit-o in parcare, iar daca tot o venit bucuria asta cu asigurarile gasesc eu unul ce nu acorda prioritate cum trebuie .... :shock:

Cum se fereau si cum dadeau prioritate cand eram cu Oltcitul...toti fugeau din raza lui de actiune... :)
POLOWOX
3rd gear
3rd gear

Postby mohikan » Wed Jun 23, 2010 1:31 pm

Ghicitoare: "Capra sau varza"? . Azi la o trecere de pietoni o tipa era oprita la marginea drumului mam oprit am facut semn sa treaca ea a facut semn sa trec eu ca nu cumva sa o stropesc cu o baltoaca. Surpriza dupa 15m sunt trasa la dreapta: NEACORDARE DE PRIORITATE LA TRECEREA DE PIETONI, mau filmat aveam 12 km/h, sanctiunea: permisul retinut 30 zile + 240 ron (120 ron in 48 de ore. Mam interesat de la dl. agent:daca tipa sta 30 de min.la marginea drumului la o trecere de pietoni iar eu ma satur si trec e abatere? DA categoric. Daca eu ca pieton stau le trotuar ingandurat si cum vad ca vine o masina pun piciorul jos pe trecerea de pietoni si masina nu o opreste la sofer imediat se retine permisul! Sunt ferm convins ca si soferii au partea lor de vina, dar in cazuri asemanatoare cu a mea e a abuz mare din partea pietonului.Judecatima!!!! Dati cu parerea.
mohikan
2nd gear
2nd gear

Postby hhhrobi » Wed Jun 23, 2010 2:10 pm

Ce tampenie!!! Eu am stat odata dupa o baba cred ca 2 minute. Intre timp au trecut vreo 10 persoane strada dar ea nu s-a miscat pana nu au plecat toate masinile :think:

Tipa ta era pe strada (calcase jos de pe bordura) sau era pe bordura inca?
VW Polo 6N2, Motor AUA, 75 CP
hhhrobi
5th gear
5th gear

Postby mohikan » Wed Jun 23, 2010 4:58 pm

la 20 cm de bordura, daca era pe bordura toata amenda nu avea baza. era blocat acolo de 1 minut deja
mohikan
2nd gear
2nd gear

Postby melutza » Wed Jun 23, 2010 7:59 pm

eu spre rusinea mea am injurat destul de birjareste un mos care tot ca tipa de mai sus nu vroia sa treaca, cica imi acorda el privilegiul de a nu sta dupa el sa treaca strada. Pfui!! Imi vine sa-i iau de urechi si sa-i duc la politai sa-l intreb, pe pieton de ce nu-l amendeaza ca face misto de permisul meu?
Polo 6N2, 1.0, auc
melutza
Relanti
Relanti

Postby Allex » Wed Jun 23, 2010 8:19 pm

Mohikan, dar daca ea ti-a facut semn, ai spus asta acelor tembeli? Ba chiar, de ce nu ai rugat domnisoara/doamna sa le spuna tembelilor ca ea te-a lasat..
Image
Passat B5 2000 / 1.6 ARM 74kW
Allex
5th gear
5th gear

Postby Aurelian 6n2 » Thu Jun 24, 2010 9:48 am

Pai poate sa-ti faca si cu ochiul... :shifty: E prevazuta chestia asta in Codul Rutier? Nici vorba.A fost pur ghinion combinat cu o actiune de sporire a bugetului local datorata crizei economice.Asa e in aceasta perioada cu police...i-au scos la "produs" ca visteria e cam goala, asa ca grija mare la volan fiindca e plin de politie si radare in toata tara.
Un amic de-al meu a fost oprit pt geamuri fumurii dar omul avea certificat care auroriza RAR foliile.Atunci domnii agenti pur si simplu i-au cautat "nod in papura" si l-au pus sa faca tot felul de comenzi la masina (faruri, stop frana, semnalizare, etc).Normal ca i-au gasit o "mare" neregula si anume ca avea stopurile de pe spate fumurii fara autorizatie RAR. Amenda 180 lei si permisul pe 30 de zile cu toate ca amicul meu le-a explicat ca cei de la RAR nu au avut obiectii in legatura cu nuanta stopurilor.Raspunsul lu' Garcea : "ei lasa ca stiu eu ca ai trecut RAR-ul cu spaga"... :|
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Postby Paul » Thu Jun 24, 2010 2:09 pm

Puteti intotdeauna contesta procesul verbal ... ;) Aproape sigur a strecurat pe acolo domnul "Garcea" vreo greseala in completarea lui ;)
6n2 1.4 TDi 75 magari :)

Timisoara
Paul
2nd gear
2nd gear

Return to Sfaturi utile / Legislatie