Calcul diferenta Diesel vs. Benzina

Un sfat util (de dat sau primit)? Dileme sau noutati legislative? Incearca aici..

Calcul diferenta Diesel vs. Benzina

Postby Allex » Tue Mar 16, 2010 8:08 pm

Guys, m-a lovit excesul de zel in seara asta si-am incercat, via excelul atasat, sa simulez ce inseamna costurile unui diesel (de la zero) vs. unui benzinar, achizitie plus intretinere pe an. Vreau sa vad cam care ar fi perioada de recuperare a diferentei de bani.

Va rog, faceti-va timp 5 minute, trageti o privire si judecati-mi rationamentul - daca gresesc undeva, daca ar trebui introduse si alte variabile etc.

Mercic
Attachments
Calculatie diesel vs benzina.xls.zip
(8.54 KiB) Downloaded 1068 times
Image
Passat B5 2000 / 1.6 ARM 74kW
Allex
5th gear
5th gear

Re: Calcul diferenta Diesel vs. Benzina

Postby zakimaci » Wed Mar 17, 2010 6:21 am

Aici putem introduce doar valori de Nou ...asai? Putem studia ofertele
Image
zakimaci
5th gear
5th gear

Postby Allex » Wed Mar 17, 2010 7:25 am

Poti sa introduci ce valori vrei.. preturi de 2nd, cheltuieli de service etc. Sunt destule variabile.
Recunosc ca eu il gandisem pentru diferenta diesel vs benzina in cazul unei masini noi.
Image
Allex
5th gear
5th gear

Postby AAdorjan » Thu Mar 18, 2010 7:40 pm

Interesant excelul.

Pro benzina: Si unde mai pui faza ca daca ala care cumpara masina pe benzina pune diferenta initiala in banca. Cum il ajunge cel diesel?

Pro diesel: Daca in loc de 12.000km faci 40.000km intr-un an diferenta s-a amortizat in 2 ani?

De obicei la asemenea comparatii trebuie luat in considerare o valoare reziduala, care in cazul de fata este valoare de revanzare. Acolo mai castiga ceva dieselul vreo 500-700euro.

Later edit: Introducand o diferenta de 500 euro in favoarea dieselului la revanzare si calculand cu un rulajul anual de 20.000km pe o perioada de utilizare de 4 ani ambele au aceleasi costuri.

Ps: Apropo sunt un fan inrait al calculelor in Excel. :violin:
VW Polo 6n2 - Hot Hatchback - 1.4 AUD- Silver - CJ-52-FLY
AAdorjan
2nd gear
2nd gear

Postby SaS » Sat Mar 20, 2010 9:58 am

Ati auzit ca se face benzina 95-5lei litrul (la mine oricum e 5 lei deja ca pun carrera 100) si motorina se face 6lei? Asa ca trebuie schimbat tabelul de mai sus. Tara de cacat.
Image
VW Polo 6N2 1.6 16V 125cp GTI
SaS
2nd gear
2nd gear

Postby Allex » Sat Mar 20, 2010 11:02 am

Tabelul are campuri de input pentru pretul/litru al benzinei/motorinei precum si valoarea cursului de schimb valutar in momentul respectiv ;)
Image
Allex
5th gear
5th gear

Postby Blaul » Sat Apr 03, 2010 10:15 am

Calculand diferenta dintre cele 2 polo-uri, 1.4 MPI si 1.4 TdI, raportat la pretul de achizitie din Germania, consumul real, si revizile facute la alte service-uri inafara de reprezentanta, amortizarea se face in 2 ani. Aceasta luand in calcul un numar de km anual dat de Allex, egal pentru amandoua masini.

Pe mine personal nu ma intereseaza atat de mult consumul, pe cat ma intereseaza placearea de a conduce masina. Decat un benzinar tras de par pentru cativa caluti care si aia abia fac treaba intr-o depasire, mai bine un tdi si am tot timpul rezerva de putere necesara. La cuplu doar GTi-ul se mai aproprie.

O sa sariti cu costurile de intretinere, revizii mai scumpe, etc. NU e mare diferenta.

La diesel distributia e mai scumpa, dar odata la 6-7 ani cand o schimbi poti sa pui 2 milioane in plus. Uleiul e la fel, filtrele fiind cam la acelasi pret. Filtrul de motorina este un pic mai scump decat cel de la benzinare. Probleme nu pot aparea decat din condus subturat care duce la depunerea funinginei pe palele turbinei, fortand axul si rupandu-l.

La benzina, dupa cum ziceam este cam acelasi pret. Si aici pot aparea probleme,sunt cateva comune; sonda lambda care ii ~600-700 ron.

Costul de achizitie este mai mare, dar si cel de vanzare este mai mare

Nu am vrut sa detemin pe nimeni sau sa starnesc vre-un conflict. Sunt doar impresii pe care le-am avut dupa ce am condus si schimbat totul pe ele
Blaul
1st gear
1st gear

Postby Allex » Sat Apr 03, 2010 10:50 am

Nici n-ar trebui sa fie loc de contre.. discutiile trebuie sa fie amiabile, indiferent de subiect :shifty:

Diferentele din tabel sunt pur matematice.. nu iau in considerare factori gen:
- confort iarna
- plaja de turatii (vezi diesel care pe la 3500 a murit vs. benzina unde in a 3a poti face multe; si crede-ma ca fac comparatii in fiecare saptamana, de cand las skoda si iau passatu si invers)
si alte chestii care nu pot fi cuantificate in bani.

Daca treci peste astea, dieselul iese in avantaj. Nu neg ca benzinarul se taraie in depasire dar depinde si de piesa dintre volan si scaun. In cazul meu, am lasat-o mai moale cu viteza, cu depasirile. Iar in cazul in care ma ia flama, mi se pare o satisfactie mai mare ca am reusit sa conduc mai bine si, cu resurse mai mici, "l-am facut" pe unu' cu un diesel care geme de cuplu. :shifty:

Ca fapt divers, daca acum as avea bani, ordinea preferintelor ar fi:
- benzinar turbo
- diesel turbo
- benzinar aspirat
- diesel aspirat
Image
Allex
5th gear
5th gear

Return to Sfaturi utile / Legislatie