Sfat achizitie masina sh

Un sfat util (de dat sau primit)? Dileme sau noutati legislative? Incearca aici..

Sfat achizitie masina sh

Postby mohikan » Thu Apr 10, 2014 8:31 am

Fratiilor am o mare dilema. Posed un Polo 6n2 1.0 din 2000 cu 3 usi, singura nemultumire majora e ca nu am AC si deja am doi copilasi si la drum lung vara nu pot sa dau jos geamul cum bine stiti are deschidere foarte mare: dat jos la usa din fata si fix in ochii copiilor bate curentul. Am cumparat in 2007 cu 129000km(poate real poate dus inapoi) acum este in 176000km. De cand am masinuta consuma ulei dar anual completez cu 1-1,5 l si merg mai departe, traiesc cu acest handicap ca un bolnav cu diabet. Nu vreau reparatie capitala la motor deoarece nu mai renteaza. Deoarece 90% circul in oras si anual fac 6-7mii de km numai un benzinar intra in calcule, un motor de 1,4 dau 1,6. Am citit o gramada de forumuri parei despre numeroase marci auto si am ajuns la concluzia ca la peste 140-150 de mii de km toti benzinatii consuma ulei. Am un prieten cu un Chevrolet Lecetti 1,6(motor identic cu Opelul, ambele sunt GM) de cand o dus acasa de la reprezentanta a fost avertizat ca la fiecare 10 mii sa comleteze cu 0,8l de ulei, zic ei e un fenomen normal nu inseamna ca ar avea ceva motorul si asta e valabil la toata motorizarea pe benzina a lui GM. Am citit undeva ca de vina este cele 16 valve, aproape toate se comporta la fel. Deci familia Opel pe benzina cade: consum de ulei foarte consistent. O alta varianta ar fi familia de masini cu motoare VW: Skoda Fabia, Octavia Seat Ibiza, Cordoba sau Leon Vw Golf,Bora. din cele insirate toate au acel motor 1,4 sau 1,6 demodat din vremeaa lui vw golf3 care iarasi papa ulei . O alta alternativa ar fi japonezele Toyota Honda Mazda Mitsubishi, astea cat merg e foarte OK dar cand apare o buba deschiz buzunarul adanc. Despre masinile franceze, nu prea stiu nimic nici despre Forduri. Astept ideile parerile voaste. Multumesc anticipat
mohikan
2nd gear
2nd gear

Re: Sfat achizitie masina sh

Postby Aurelian 6n2 » Thu Apr 10, 2014 8:54 am

Sa-ti traiasca copiii, stiu ce nasol este ca eu am unul si deja nu prea este spatiu, nu poti deschide geamul dar sa stii ca nici AC-ul nu-l poti folosi ca-ti racesc in secunda 2, chiar daca il dai pe o trepta inferioara.
Legat de o alta masina SH, acum depinde si in ce buget vrei sa te incadrezi astfel incat sa te poti orienta in functie de oferta de pe piata. Oricum suntem foarte ingraditi si de cacatul asta de taxa de poluare care ne impiedica de cele mai multe ori sa achizitionam o masina buna din cauza ca aceasta taxa costa de multe ori mai mult decat masina propriu-zisa. Am vrut eu sa-mi iau un Renault Megane berlina motor 1.5 Dci euro3 din 2006. Masina costa 1500 euro, iar taxa este 1770 euro. Masina este a unei cunostinte, stiu istoricul si tot ce tine de ea, dar se pare ca statul roman ne ingradeste dreptul la fericire.
O varianta de luat in calcul este si Dacia prin modelele Logan, Sandero sau MCV. Oricum dpdv al tehnologiei cele dupa 2006 sunt net superioare lui polo 6n2. Nu stiu insa tablaria cat este de tratata.
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Postby mohikan » Thu Apr 10, 2014 9:06 am

as merge cu bugetul undeva la 3800-4000euro, daca as gasi ceva ce imi place(de ex. un Skoda Octavia I din 2009-2010) cu mari sacrificii as urca pana la 5000 de euro. dar Doamne iartama daca scot atatea bani si cumpari tot o masina care consuma ulei(la inceput mai moderat si pe parcurrs din ce in ce mai consistent) ma si spanzur. as dori o masina cel mult din 2005-2006 cel mai batran si exclus dieselarii: am prieten are un VW Passat din 2003 care la piese o platit deja de 2ori pretul de achizitie a masinii, odata sa dus volanta care a schimbat in chit cu ambreajul, sa dus injectoarele, sistemul de suspensie (nu telescoapele), a schimbat rulmentii la roti etc. Mecanicul meu are o filosofie: "cu cat economisesti la un diesel lacombustibil dai de doua ori inapoi la reaparatii si vice versa cu cat consuma maimult benzinarul cu atat cheltui mai putin la reparat"
mohikan
2nd gear
2nd gear

Postby mohikan » Thu Apr 10, 2014 9:12 am

si cu kimometrii din bord, bataie de joc , o cunostinta a luat un vw bora 2,0 tdi din 2009 teoretic cu 192mii km, ghiciti cat avea km reali? 358 mii de km, iarasi o filosofie dovedita: cu benzinari mici (1,2 1,4) nu umbla chiar asa de mult ca cu un diesel 1,9 2,0 2,5. in germania cine ia dieselari cumpara ca sa umble mult si cand apar primele semne de oboseala le cedeaza omului sarac.
mohikan
2nd gear
2nd gear

Postby Aurelian 6n2 » Thu Apr 10, 2014 9:33 pm

Deci trebuie sa pleci cu premise ca nu exista ieftin si bun. Adica in 3-4000 euro din 2006-2007 sub 250 mii km nici sa nu visezi macar. Acum depinde si la cine a fost masina si cum a fost ingrijita. Daca omul a tinut la ea si a fost tipicar nu cred ca ar trebui sa-ti faci chiar asa de multe problem, iar daca masina vine dintr-o tara civilizata si nu a fost birjarita in Romania sta bine si la capitolul articulatii. Oricum treaba asta cu masinile SH e o adevarata loterie si de multe ori tine si de noroc. Acum nu vreau sa insist cu chestia asta dar daca tot esti dispus sa faci un efort de 5000 de euro de ce nu faci un efort pt. un leasing la ceva mai low-cost (Dacia, Chevrolet, Hyundai) macar ai garantia unui produs nou.
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Postby r1k » Fri Apr 11, 2014 8:19 am

la banii aia si la faptul ca ai familie, m-as indrepta spre un touran 1.6 benzina FSI model 2005-2006,distributie pe lant, toate au cutia in 6+1 trepte, deci la drum lung e parfum d.p.d.v al consumului SAU golf 5 plus , model 2007-2008 la fel tot benzina ...
Polo 6n2 1.4 16V -75HP , AUA
Image
r1k
4th gear
4th gear

Postby mohikan » Sat Apr 12, 2014 9:03 am

am inca 26 de ani rata la banca aprox. 650ron/lunar, nu vreau sa mai intru in alte rate. referitor la spatiul oferit de masina anul trecut am fost cu 2 copii in bulgaria, si in poloul cu 3 usi am pus carucior de copii, 3 valize si era totul ok. nu din cauza spatiului vreau sa schimb. masinile GM:chevrolet si opel automat ies din discutie, e de neconceput sa consume ulei de nou nouti, marca dacia e foarte inselatoare la preti: ca sa contina si AC deja tre sa cumperi un pachet de echipare scump cel mai ieftin Logan cu aer conditionat costa 8580euro. Pomeneam de sacrificiul de 5000euro: in acest preti e calculat si poloul meu. Cheltuind 5000euro nici la un schimb de distributie nu as avea bani. Deci sunt foarte ingandurat.
mohikan
2nd gear
2nd gear

Return to Sfaturi utile / Legislatie