Acte auto!

Un sfat util (de dat sau primit)? Dileme sau noutati legislative? Incearca aici..

Acte auto!

Postby Bongo » Tue Apr 22, 2014 6:43 pm

Salutare!Am urmatoarea problema,am cumparat un VW Polo de la o persoana,am facut act de vanzare cumparare,mi-a dat fiscal si m-am inteles cu acea persoana sa imi faca procura notariala pentru a folosi masina fara sa o inscriu pe numele meu(taxa auto)dar am inteles ca acea procura nu se mai face si acum este un contract de comodat prin care am inteles ca iti da masina imprumut iar dupa expirarea contractului(3 ani)trebuie sa inapoiezi masina..Rog pe cineva care a mai facut sa imi explice ce trebuie mai exact,acel contract sau altceva.Multumesc mult!
Bongo
Relanti
Relanti

Re: Acte auto!

Postby Aurelian 6n2 » Wed Apr 23, 2014 7:37 am

Decat sa mergi pe piste gresite mai bine consulta un avocat sau un notar si te lamureste ce ai de facut.
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Postby andreip » Fri Nov 14, 2014 3:44 pm

Salut. In cazul in care a mai trecut cineva de pe aici prin asta: Ce acte (scanate) trebuie sa-i trimit celui de la care am cumparat masina pentru am elibera fiscalul? Trebuie sa fac asta dupa ce am facut rar-ul sau dupa ce o inmatriculez?
andreip
Relanti
Relanti

Postby Muselin Milan » Fri Nov 14, 2014 4:00 pm

Din cate stiu eu fiscalul trebuia sa iti dea vanzatorul odata cu actele de la masina cand ai cumparato. Daca nu ai fiscal sa dovedesti ca este platita taxa cred ca trebuie sa o platesti din nou.
Recomand sa mergi la un birou de inmatriculari auto si o sa iti explice acolo tot ce trebuie sa faci si ce acte iti trebuie.
Polo 6n 1996 motor AEX 1,4 benzina 60 PS
Muselin Milan
3rd gear
3rd gear

Postby andreip » Fri Nov 14, 2014 4:10 pm

Taxa urmeaza sa o platesc eu. Abia am facut rar-ul. La cumparare mi-a spus ca dupa ce fac rar-ul sa trimit copii scanate dupa acte sa-mi dea fiscal-ul. :-?
andreip
Relanti
Relanti

Postby Muselin Milan » Fri Nov 14, 2014 10:21 pm

andreip wrote:Taxa urmeaza sa o platesc eu

Asa te-ai inteles cu vanzatorul sa platesti taxa tu?

Intai faci rar si dupa fiscal. Ce acte iti trebuie nu stiu, dar daca nu ma insel este la primarie o lista unde sunt trecute.
Bafta
Polo 6n 1996 motor AEX 1,4 benzina 60 PS
Muselin Milan
3rd gear
3rd gear

Return to Sfaturi utile / Legislatie