Schimbare motor

Un sfat util (de dat sau primit)? Dileme sau noutati legislative? Incearca aici..

Schimbare motor

Postby sobru » Tue Aug 17, 2010 8:35 pm

intrebare e daca a schimbat cineva motoru, si vrea sa dea niste explicatii si poze, barabas am inteles ca l-a schimbat dar intra de pe telefon si mai rar. ce am gasit pe internet despre schimbarea motorului e ste la link-ul urmator http://www.polo-rs.de
si daca are idee cineva ce se face dupa, omologare, rar. si ce fel de motoare intra. ms
polo 6n2 2001 1.0 mpi negru :)
honda cbr 600 f2
sobru
2nd gear
2nd gear

Re: Schimbare motor

Postby Allex » Tue Aug 17, 2010 8:44 pm

In cazul lui barbie e un pic diferita treaba: el a schimbat 1.4 TDI cod AMF cu 1.4 TDI alt cod insa motor identic 99%. Ca atare, tot ce-a deconectat de la primul, a legat la al 2lea. Daca tu vrei sa faci altceva, se schimba datele problemei. Ca prim pas de lectura, aici.
Image
Passat B5 2000 / 1.6 ARM 74kW
Allex
5th gear
5th gear

Postby zakimaci » Wed Aug 18, 2010 10:04 am

la un schimb motor care nu este aceeasi cu cel pe care o ai se schimba cam tot. inclusiv ECU. La acest Polo RS vad ca modifica aceeasi motor cu elemente mai rigide si mai usoare. Dar cu fulia respectiva de aluminiu nu prea as avea incredere.
Image
zakimaci
5th gear
5th gear

Postby Andrey007 » Wed Aug 08, 2012 8:45 pm

Salutare! Va scriu in calitate de "patit" in aceasta problema. Am inlocuit motorul cu unul acelas cod, am mers la RAR pt omologare, toate bune si frumoase pana cand a trebuit prezentata factura de schimb motor intr-un service autorizat RAR. De aceasta data, pot spune ca din fericire traind in Romania s-a rezolvat treaba cu factura.Sincer sa fiu omologarea asta nu cred ca ajuta cu nimic, doar in cazul vanzarii masinii cand se face acel certifcat de autenticitate, pt ca in rest nu sta nimeni sa se uite la codul motorului, mai ales ca aceasta operatie apare mentionata doar in cartea masinii, nu si in talonul ei. Bafta celor care sunt nevoiti sa treaca prin aceasta operatie. P.S.: atentie la acea factura... e absolut necesara.
Andrey007
1st gear
1st gear

Return to Sfaturi utile / Legislatie