[Tutorial] Inlocuire radiator racire

Simti ca ai "maini de aur"? Te rugam, ia si manualul cu tine.. iti va prinde bine!

[Tutorial] Inlocuire radiator racire

Postby mariod13 » Thu Dec 22, 2016 1:33 pm

Polo 6N2, 1.4AUD, cu AC. Probabil fara AC e si mai simplu.

Un mic tutorial:
Scule: imbus de 5; torx 20,25; cricket preferabil; tubulara 10,13; cheie sigurante(pentru furtune) - merge si cleste de cuie
Operatiunea:
-se da jos bara (suruburi peste suruburi, e deja explicat, dar mai zic si eu: 4 grila, cate 1 in spatele proiectoarelor, cate 4 la carenajul rotii, cate 1 in spatele semnalizatorului)
-se desface radiatorul de AC (4 suruburi)
-se desface conducta de AC de sus (2 suruburi)
-se desface conduca de AC de jos-stanga (1 surub)
-se desface traggerul - cate 3 suruburi pe parte
- 1 surub la prinderea de fier intre tragger si partea de sus de deasupra grilei
-se desface radiatorul de apa (4 suruburi dinspre motor)
-se desfac sigurantele furtunelor (2 la numar) si mufa termocuplei
Dupa aia se forteaza radiatorul de AC sa stea cat mai distantat de cel de apa (se distanteaza din partea de jos 5-10 cm)
Se scoate 'cu grija' radiatorul vechi de apa; se introduce cel nou cu si mai mare grija caci se pot indoi foarte usor tablitele de pe el
Se monteaza totul la loc in ordine inversa.

Probleme aparute:
-pe la termocupla curgea apa -> desfacut, pus silicon rosu pentru temperaturi inalte
-pe la furtune curgea apa -> inlocuit sigurantele de fier. Cele originale/vechi le strangeam cu mana, cele noi deabia am reusit cu clestele
*PS: mai curge putin apa, dar trebuie lasat sa se incinga->raceasca de cateva ori ca furtunele sa se muleze pe noua forma a tevii radiatorului si ca sigurantele sa se stranga singure cat mai bine
Durata: o ora prima parte pana m-am prins cum se face. 15 minute a doua oara ( care defapt s-a transformat in de 3 ori ) stiind deja toti pasii.

Poze din timpul demontarii nu am facut, caci era destula mizerie pe acolo.
Image
Image
Image
6N2 1.4AUD |polo negru mat
mariod13
1st gear
1st gear

Return to Manuale / Cataloage de piese