Calibrare ceas de apa Polo 6n!

Aici ne prezentam "averile". Sau "carutzele" pe 4 roti. Stiti voi, masinile noastre.

Calibrare ceas de apa Polo 6n!

Postby Bongo » Sun Apr 27, 2014 6:47 pm

Probleme Polo 6n!Am dat jos ceasurile de bord pentru a schimba iluminarea si acum dupa ce le-am montat la loc am observat ca acul de la ceasul de apa,cu motorul oprit sta undeva la 2cm in joc de prima linie alba,adica in loc de 90 imi arata 70 de grade.Se poate calibra?
Bongo
Relanti
Relanti

Re: Calibrare ceas de apa Polo 6n!

Postby Aurelian 6n2 » Mon Apr 28, 2014 6:23 am

Da, se poate. Trebuie sa intri pe Instruments-Output test, asta cu vcds bineinteles.
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Postby Muselin Milan » Mon Apr 28, 2014 9:58 am

Din cate vad eu el are 6n1 din 95, cu VCDS nu o sa faci nimica pentru ca nu are test la ceasuri de bord.
Singura sansa este sa desfaci ceasurile din nou si sa le pui la punct.
In primul rand trebe sa ne spui ce marca sunt ceasurile tale TRW,MOTOMETER,VDO
Daca ai ceasuri de la TRW sau MOTOMETER toate motoroasele sunt servo si le reglezi prin rotirea inversa a acelor de ceas.
Daca ai VDO atunci are servomotoare doar la turometru si viteza, la temperatura si la rezervor sunt motoroase cu arcuri. Atentie la astea nu ai voie sa le fortezi pentru ca se defecteaza daca esti ghinionist. Se se scoti si le pui pe pozitie si doar le apesi, nu le rotesti deloc. BAFTA
Polo 6n 1996 motor AEX 1,4 benzina 60 PS
Muselin Milan
3rd gear
3rd gear

Postby Bongo » Mon Apr 28, 2014 6:10 pm

Multumesc pentru informatii.Maine le dau jos si incerc.Nici nu stiu exact cum trebuie sa stea acul.M-am uitat pe net dar am gasit diferite poze cu ceasuri si bune dar si decalibrate ca al meu.Eu o sa pun acele exact unde incepe albul,sper sa fie ok.Multumesc inca o data pentru informatii.O seara buna!
Bongo
Relanti
Relanti

Return to Masina mea