Problema antigel

Aici ne prezentam "averile". Sau "carutzele" pe 4 roti. Stiti voi, masinile noastre.

Problema antigel

Postby Popescu ionut » Fri Dec 16, 2016 9:36 pm

Salut...Am si eu un vw Polo din 2003, am o problema cu antigelul, pierd lichidul dar nu stiu pe unde, cam pe la 400 de km am observat că se aprinde becul din bord... Țin să menționez că am fost la service si nu la unul la vreo 3 si nu gaseste nimeni nimic, nu pica pe nicăieri nuj care e problema...a mai pățit cineva? Vreo idee pe unde îl pierde? Va mulțumesc!
Popescu ionut
Relanti
Relanti

Re: Problema antigel

Postby Aurelian 6n2 » Thu Dec 22, 2016 4:04 pm

Vezi sa nu ai garnitura de chiuloasa ciupita si sa pierzi prin motor. Vezi daca bolboroseste in vasul de expansiune, daca ai "maioneza" pe busonul de umplere ulei, daca s-a schimbat antigelul din vas la culoare si daca iti da vapori de antigel pe esapament. Nu ai cumva un miros parca de plastic ars in masina sau altul mai ciudat ?
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Postby Popescu ionut » Thu Dec 22, 2016 6:02 pm

In vas nu bolborosește nimic...E curat , la ulei nu are nimic nicio mâzgă și de miros am simtit astăzi un miros de ars asa...Dar doar astăzi când am mers cu ea...
Popescu ionut
Relanti
Relanti

Postby Aurelian 6n2 » Fri Dec 23, 2016 9:10 am

Ai 2 variante :
1) Daca mirosul persista pierzi antigel pe la caloriferul de incalzire. Costa vreo 150 lei dar trebuie dat jos tot bordul.
2) Daca nu mai miroase pierzi pe la o-ring-urile instalatiei de racire a motorului. Supureaza putin, se evapora si nu vezi umezeala ca sa-ti dai seama pe unde. Trebuie schimbate toate, sunt ieftine dar munca nu prea.
Le-am patit pe amandoua...
Ex : vw polo 6n2 1,4 16v,AUA,75 cp
Opel Vectra C combi 1.9 CDTI - 150 CP
Aurelian 6n2
6th gear
6th gear

Postby Popescu ionut » Wed Dec 28, 2016 6:06 pm

Da o să văd care e treaba acum după sărbători, câteodată miroase câteodată nu...Am observat că sub preșul de la șofer e puțin umed nu foarte mult... E posibil sa fie caloriferul...E enervanta treaba asta...Oricum multumesc pentru răspuns...
Popescu ionut
Relanti
Relanti

Return to Masina mea