Ajutor cu trapa! (Open Air)

Ajutor cu trapa! (Open Air)

Postby marius_ptm » Thu Sep 20, 2012 6:31 pm

Salutare!
Numele meu este Marius sunt din Targu-Mures si de curand am achizitionat un Vw Polo Open Air (2001). Problema este in felul urmator trapa se deschide aiurea si agata. Am desfacut acea cutie unde se afla motorasul si m-am uitat putin si am ajuns la urmatoarea concluzie: motorasul merge, rotitele din interior nu sunt uzate, problema este cu rotita deasupra (din exterior) cea care trage si impinge acele fire metalice de la trapa. Acea rotita fiind mai uzata uneori patineaza sau trage doar pe o parte cauzand deschiderea aiurea/neinchiderea completa a trapei. Daca m-ati putea ajuta cu un sfat sau daca careva din voi dispuneti sau stiti pe cineva care dispune de acea rotita v-as fii foarte recunoscator. La dezmembrari nu am cautat inca desi nu cred ca am mari sanse sa gasesc dar si in cazul fericit voi fii nevoit sa achizitionez motorasul cu totul in cel mai probabil caz dar eu am nevoie doar de rotita.
Va multumesc anticipat!
marius_ptm
Relanti
Relanti

Re: Ajutor cu trapa! (Open Air)

Postby zakimaci » Thu Sep 20, 2012 7:39 pm

Bine ai venit

Open air nu prea era pana acum

daca faci o poza cu piesa suspectata atunci iti dau cod piesa sau putem da cu parerea
Image
zakimaci
5th gear
5th gear

Postby marius_ptm » Sat Sep 22, 2012 5:33 pm

Acesta este motorasul care actioneaza trapa si in imagine se poate vedea si rotita care dupa parerea mea este cam uzata cauzand deschiderea/inchiderea defectuoasa.
Am colindat toate dezmembrarile pe care le stiu din Mures si nu am avut nici o sansa sa gasesc motoras.
Attachments
polo2.jpg
Motorasul care actioneaza trapa
polo2.jpg (98.4 KiB) Viewed 2156 times
polo1.jpg
Rotita asezata la locul ei (ignorati cele 2 plastice improvizate pe care le-am pus pt a functiona)
polo1.jpg (108.98 KiB) Viewed 2156 times
marius_ptm
Relanti
Relanti

Postby rus_feli » Fri Oct 25, 2013 3:59 pm

ai rezolvat ceva cu trapa ?
Am si eu trapa open air si de cand am luat masina de cateva saptamani nu m-am bagat pe la ea , vanzatorul mi-a zis ca se deschide doar 20 cm ...iar eu n-am incercat ca erau vremurile ploioase si asa mai departe ...
Am dat si eu jos motorul , care era blocat de la mizerie .. l-am curatat si acum merge , inca nu l-am montat sus dar as vrea sa stiu o chestie ... Trapa o pot trage cumva MANUAL ca am tot tras de ea si nu vrea sa se deschida , mi se pare mie ca parca nu sta perfect dreapta in locul ei.
Daca poti da-mi si mie ceva sfaturi sau daca poti sa-mi areti cateva poze cum sta la tine trapa cand e dat motorul jos. Multumesc
VW Polo 6n2, 1.4 , 44 kw , 2001 - CJ ** VMA
Image
rus_feli
Relanti
Relanti

Postby marius_ptm » Fri Oct 25, 2013 6:53 pm

Salut!
Din cate stiu eu nu se poate manual.
Daca nu se inchide bine inseamna ca e aceeasi problema ca si la mine si trage intr-o parte mai tare si in cealalta mai putin. Cand o inchizi trebuie sa ai grija sa fie egala pe ambele parti (eventual inclini putini motorasul sa prinda si pe cealalta parte).
Daca va fii inchisa bine trapa nu vei avea surprize, altfel s-ar putea sa ti se scurga apa sau sa ai surprize cand o speli pe partea unde nu e inchisa la fel.
marius_ptm
Relanti
Relanti

Postby rus_feli » Sat Oct 26, 2013 9:22 pm

am lucrat azi la ea.
Am scos motorul afara , l-am curatat , l-am uns si dupa ce am scos motorul am putut trage de trapa manual (impins si tras ) ..problema la mine e in felul urmator ..
Cand trapa e inchisa nici cum nu vrea sa plece dupa acele margini si sa intre pe sina dreapta ...nu poate lua curba in nici o parte .. o trag manual pana e pe linie dreapta apoi o duce motorasul pana la jumate si inapoi dar nu o aduce in pozitia corecta ..dupa multe incercari , indoituri si dezdoituri , am renuntat .. am inchis-o cu ciocanul si mana la vara cred ca asa va ramane :( poate o sa renunt la ea de tot
Image
rus_feli
Relanti
Relanti

Postby rus_feli » Sat Oct 26, 2013 9:22 pm

am lucrat azi la ea.
Am scos motorul afara , l-am curatat , l-am uns si dupa ce am scos motorul am putut trage de trapa manual (impins si tras ) ..problema la mine e in felul urmator ..
Cand trapa e inchisa nici cum nu vrea sa plece dupa acele margini si sa intre pe sina dreapta ...nu poate lua curba in nici o parte .. o trag manual pana e pe linie dreapta apoi o duce motorasul pana la jumate si inapoi dar nu o aduce in pozitia corecta ..dupa multe incercari , indoituri si dezdoituri , am renuntat .. am inchis-o cu ciocanul si mana la vara cred ca asa va ramane :( poate o sa renunt la ea de tot
Image
rus_feli
Relanti
Relanti

Postby rus_feli » Sat Oct 26, 2013 9:23 pm

am lucrat azi la ea.
Image
rus_feli
Relanti
Relanti

Postby rus_feli » Sat Oct 26, 2013 9:23 pm

am lucrat azi la ea.
Image
rus_feli
Relanti
Relanti

Postby marius_ptm » Sun Oct 27, 2013 9:29 am

mda...din pacate si eu m-am cam chinuit cu ea si daca se defecteaza ceva la ea nu se prea gasesc piese in dezmembrari pt trapa pt ca trebuie sa fie model open air care sunt mai rare.
ca orice lucru bun are si partile ei proaste.
marius_ptm
Relanti
Relanti

Postby catamblin » Thu Jan 30, 2014 11:45 am

Trapa merge inchisa/deschisa manual , acolo la motoras exista o mini manivela care se insurubeaza si actioneaza trapa, e folositoare cand inchizi trapa cand o deschizi daca merge greu trapa manivela se desurubeaza, la mine trapa merge usor si reusesc sa o inchid si sa o deschid cu aceasta manivela. Daca tot nu reusesti imi zici si iti fac poze la aceasta manivela. Am vazut ca ai o improvizatie acolo , acele pene care tin fixe acele tije metalice actioante de motoras, s-ar putea ca acolo sa ai o problema, ai CAPACUL acela negru care astupa rotita si tijele? Pentru ca acel capac care se pune peste are acele pene care tin tijele IMPINSE spre rotita. Rotita aia nu mi se pare foarte uzata , este exact ca si la mine , nu trebuie sa aiba acele varfuri ascutite. Cat despre piese pentru trapele astea la dezmembrari iti trebuie mare noroc sa gasesti ceva , eu am motorasul peste tot si in final l-am rebobinat. IARNA sa nu cumva sa incercati sa deschideti trapa , se sparg cele 2 rotite din interiorul motorului si nu le mai gasiti.
Eu caut un motoras ca asta pentru cele 2 rotite din interior , la mine una e tocita si imi deschida trapa in hopuri. DACA gasesc motoras iti trimit cu cea mai mare placere rotita aceasta care la tine e uzata SAU daca tu gasesti motoras si ai cele 2 rotite un stare buna imi zici pretul si vom fi 2 oameni mai fericiti. Ai mai putea incerca sa faci piesa de la 0 la un atelier de mecanica fina dar asa ceva se gaseste mai greu.
RUS_FELI daca tot ai luat-o la ciocane da-ne noua (eu si mairus) motorasul, atata timp cat ai tras de ea si ai inchis-o fortat nu stiu daca o mai repari.
Polo 6n2 , 1.4 AUD , 44 kW , 2001
catamblin
Relanti
Relanti

Postby rus_feli » Fri Jan 31, 2014 7:19 pm

am gasit la un baiat cu 250 lei ..trapa complecta ... cand o sa mi-o cumpar o sa va anunt ... si daca o sa am cumva 2 motorase unu-l o sa ti-l pot da ...pana in primavara sau pana da cladura sigur nu o sa ma apuc de trapa:D
Image
rus_feli
Relanti
Relanti

Return to Geamuri electrice / Oglinzi electrice / Stergatoare